تلفات کودکان بیش‌از نظامیان
غزه بی‌کودک می‌شود
 
  چاپ    |  لینک دائم  
 

شهروند | ۱۴ روز از آغاز حملات اسراییل به غزه و بمباران هوایی این مناطق می‌گذرد و حملات پی‌در‌پی موشکی بدون وقفه همچنان ادامه دارد. در چهاردهمین روز حملات اسرائیل  به نوار غزه تعداد شهدای فلسطینی به ۴۱۰ تن رسیده است که دست‌کم ۸۵ تن آن‌ها کودک هستند و در این جریان بیش از ۳۰۰۰ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.
 هر چند رمضان امسال برای تمامی مردم فلسطین رنگ خون گرفته‌است اما این‌بار نوبت «شجاعیه» و «الفتاح»، منطقه‌ای در شمال شرق فلسطین بود که صحنه جنایات هولناک رژیم اسراییل باشد. در یکشنبه خونین شجاعیه دست‌کم ۶۲ فلسطینی شهيد شدند و مردم این محله با فرار از خیابان‌هایی که پوشیده از اجساد هم‌وطنانشان بودند به بیمارستانی گریختند که پر از مجروحان و آسیب‌دیدگان بود.  حمله به شجاعیه بالاترین میزان تلفات از زمان آغاز حملات اسراییل به غزه را بر جا گذاشته‌است.  
بمباران غزه در صبح روز یکشنبه همچنان ادامه داشت و به دنبال آن ساکنان مناطق شرقی غزه با پای پیاده راهی شهر غزه شدند.  تانک‌های اسراییلی درحالی شلیک گلوله به سوی شجاعیه را آغاز کردند، که ایستگاه‌های رادیویی هنوز از مردم تقاضا ‌می‌کردند خانه‌های خود را ترک کنند.  مردم شجاعیه که نمی‌توانستند شبانه خانه‌های خود را ترک کنند تا صبح دیروز در زیر بمباران انتظار کشیدند و با بر‌آمدن سپیده‌دم همراه با فرزندان و هر دارایی که توان حمل آن را داشتند، خانه و کاشانه خود را ترک کردند.  بمباران شبانه شجاعیه آب و برق خانه‌های این مناطق را نیز قطع کرد.
 بنابر اعلام مقامات بیمارستان شجاعیه، در جریان بمباران منزل «خلیل بن الحیه»، یکی از مقامات ارشد دفتر حماس در شجاعیه پسر، عروس و ۲ نوه او جان باختند. محمود عباس،  رئيس تشكيلات خودگردان فلسطین نیز جنایت اخیر اسراییل را محکوم کرد و آن‌را «قتل‌عام» اسراییل در شجاعیه خواند. حملات هولناک اسراییل در روز گذشته آمار شهداي فلسطینیان در ۱۳ روز گذشته را به ۳۹۷ تن می‌رساند. این آمار بیانگر بالاترین میزان خشونت اسرائیلی‌ها علیه مردم فلسطین در ۵‌سال گذشته است.  بنابر اعلام آژانس امداد سازمان ملل متحد، بیش از ۶۳‌هزار نفر از مردم غزه در پناهگاه‌ها که اکثر آنها مدارس هستند به سر می‌برند.
مقامات اسراییلی همچنین در روز یکشنبه از تلفات ۴ سرباز خود در درگیری با مبارزان فلسطینی خبر دادند که با این حساب مجموع تلفات این نیرو‌ها به عدد ۷ می‌رسد.  هرچند که بسیاری بر این باورند که مقامات اسراییلی از ارایه آمار دقیق تلفات نیرو‌های خود خود‌داری می‌کنند. در همین زمینه، گردان‌های عزالدین‌ قسام که شاخه‌ نظامی جنبش حماس به شمار می‌روند در بیانیه‌ای اعلام کردند در ساعات آغازین بامداد روز گذشته کمینی را علیه نیرو‌های اسراییل که به دنبال پیشروی در منطقه الفتاح بودند شکل دادند.  در جریان این عملیات گردان‌های قسام تمام تجهیزات اسرائیلی‌ها منهدم شد و سپس اعضای مقاومت با نزدیک شدن به سوی نفر‌برهای اسراییلی و گشودن در‌های آن تمام ۱۴ سربازی را که در این خودرو‌ها حضور داشتند  به هلاکت رساندند.
هشدار اسراییل به خبرنگاران
مقامات اسراییلی در روز شنبه همچنین به خبرنگاران خارجی هشدار دادند که در قبال امنیت آنها در غزه مسئول نخواهند بود.  اسرائیلی‌ها بیانیه خود را با ارسال یک ایمیل به اطلاع خبرنگاران رساندند. در متن این پیام عنوان شده «غزه و اطراف آن یک میدان نبرد است.  پوشش درگیری‌ها جان خبرنگاران را در معرض خطر قرار می‌دهد.  اسراییل به هیچ عنوان مسئولیت آسیب‌دیدگی و خسارتی را که در نتیجه گزارش میدانی رخ دهد نمی‌پذیرد.» اسراییل که در طول این ۱۴ روز به شکل موازی جنگی رسانه‌ای را به راه انداخته ‌است با این اقدام مانع پوشش کامل اخبار شده‌است. روز گذشته همچنین نماینده حماس در تهران در بیانیه‌ای از اصحاب رسانه، فعالان سیاسی، مذهبی و اجتماعی در ایران خواست ندای مظلومیت کودکان فلسطینی را به گوش جهانیان برسانند. خالد قدومی، در بیانیه اخیر جنایات هولناک اخیر اسراییل را با کشتار‌هایی همچون «دیر یاسین»، «فانا» و «صبرا و شتیلا» مقایسه کرد.
آسیب‌های روانی
با بالارفتن شمار قربانیان حملات اسراییل در غزه بسیاری نگرانی‌های خود از این مسأله را ابراز کرده‌اند. با این حال بازماندگان این حملات، که مطمئن نیستند صبح روز بعد را ببینند نیز شرایط خفقان‌آور و تکان‌دهنده‌ای را تجربه می‌کنند.  یکی از ساکنان شرق غزه دراین‌باره می‌گوید او و ۱۸ تن از اعضای خانواده‌اش روز‌هاست که در یک اتاق گیر افتاده‌اند و جایی برای رفتن ندارند و شب‌ها را نیز زیر بمباران موشک‌های اسراییلی در ترس و وحشت به صبح می‌رسانند.  «ولید» دراین‌باره می‌گوید «ما نه برق داریم نه هیچ چیز دیگر، همه‌چیز قطع شده‌است.  صلیب‌سرخ نیز نمی‌تواند به این منطقه بیاید چرا که بیش از حد خطرناک است.  برخی از مردم به مدارس سازمان ملل و مناطق امن‌تر فرار کرده‌اند. اما خیابان‌ها خالی‌است و تنها صدایی که می‌شنویم صدای انفجار و بمباران است.»
«مدز گیلبرت»، یک پزشک نروژی که در بیمارستان شفاء غزه مشغول امداد‌رسانی است می‌گوید بیشتر مجروحانی که به این بیمارستان آورده می‌شوند غیرنظامیانی هستند که آثار جراحات ترکش‌ها و قطع عضو در بدن‌هایشان به چشم می‌خورد.  گیلبرت می‌گوید: «مشاهده این تعداد از غیرنظامیان و به‌خصوص کودکان بسیار نگران‌کننده است.  چیزی که قابل توجه است انعطاف‌پذیری و مقاومت مردم فلسطین در غزه است.  آنها تسلیم نمی‌شوند و قد علم می‌کنند.  من از دیدن آرامش و انسجام آنها در جامعه و در بین کارکنان بیمارستان بسیار شگفت‌زده شدم.» به گفته او شماری از پزشکان این بیمارستان در جریان حملات روز شنبه خانه خود را از دست داده‌اند.  
افزایش تعداد کودکانی که در این حملات جان باخته‌اند اعتراضات بسیاری را برانگیخته ‌است و سازمان کودکان جنگ و سازمان بین‌المللی دفاع از کودکان در بیانیه‌ای مشترک عنوان کردند که شمار کودکانی که در این جنگ جان باخته‌اند بیش از نظامیان    است.  براساس آمار ارایه‌شده از سوی آژانس کودکان سازمان ملل متحد در روز یک‌شنبه دست‌کم ۷۳ تن از شهداي این حملات زیر ۱۸‌سال داشته‌اند.
تلاش برای آتش‌بس
تلاش‌های دیپلماتیک برای ایجاد آتش‌بس که از سوی کشور‌های مصر، قطر، فرانسه و آمریکا دنبال می‌شد تا به امروز بی‌نتیجه ماندند و راه به جایی نبرده‌اند.  مقامات قطری به دنبال آن بودند تا در روز یکشنبه جلسه‌ای را با حضور محمود‌عباس و بان‌کی‌مون برای بررسی شرایط برگزار کنند. دبیر‌کل سازمان ملل در سفر خود به منطقه برای حل بحران در غزه به کویت، مصر، اردن، فلسطین و سرزمین‌های اشغالی خواهد رفت. به گزارش منابع قطری قرار است محمود عباس، رئیس‌ تشکیلات خودگردان فلسطین با خالد مشعل، رهبر حماس نیز دیدار کند.  گروه حماس پیش‌تر با طرح آتش‌بس پیشنهادی مصر مخالفت کرده ‌بود و پایبندی به پیمان آتش‌بس ۲۰۱۲ و پایان محاصره غزه را پیش‌شرط هر توافقی از سوی حماس اعلام کرده‌بود.  با این حال مقامات مصری نیز در روز شنبه اعلام کردند که هیچ برنامه‌ای برای تجدید نظر در طرح پیشنهادی خود ندارند.
روز گذشته همچنین جنبش حماس و گروه‌های مقاومت فلسطین در نوار غزه شروط خود جهت برقراری آتش‌بس با رژیم صهیونیستی را به قطر تحویل دادند که ازجمله این شروط، لغو کامل محاصره غزه، آزادی اسیران و توقف اشغالگری‌ها در کرانه باختری است.