صفحه‌های طرح نو
وظیفه اجتماعی ستاره‌ها
 
  چاپ    |  لینک دائم  
 

|  سهیل سعادتمندی  |  خبر نگار   |

هنرمندان همواره در انجام کارهای خیر پیشگام بوده‌اند و با توجه به نقش الگوسازی‌ای که در جامعه دارند، توانسته‌اند تأثیر بسیاری روی اقشار مختلف مردم بگذارند. برای تبیین بیشتر این موضوع با ۳ تن از هنرمندان کشورمان هم‌صحبت شده و نظر آنها را در این مورد جویا شده‌ایم. «میلاد کی‌مرام» برنده دیپلم افتخار نقش مکمل مرد در جشنواره فجر، «علی لهراسبی» خواننده محبوب کشور و عضو تیم فوتبال ستارگان موسیقی و سینما و همین‌طور «بابک زرین» آهنگساز و خواننده، افرادی هستند که به سوال‌های «شهروند» پاسخ داده‌اند.
ما مسئولیت ویژه‌ای داریم
«میلاد کی‌مرام» برنده دیپلم افتخار نقش مکمل مرد در جشنواره فجر است، بازیگری که جایزه خود را به کودکان مبتلا به سرطان اهدا کرد. او متولد ۴اردیبهشت ۱۳۶۴ در بندر انزلی است. کی‌مرام در سریال‌هایی همچون
«هزار و یک شب»، «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد»، «نابرده رنج» و «بچه‌های نسبتا بد» ایفای نقش کرده است. کی‌مرام در گفت‌وگو با «شهروند» ضمن یادآوری این نکته که هر آنچه که داشته‌ام لطف خداوند بوده است، درمورد چگونگی آشنایی خود با موسسه‌های خیریه می‌گوید: «راهی یک سفر بودم که در یکی از رستوران‌های بین‌شهری با خانواده‌ای مواجه شدم که شرایط روحی خوبی نداشتند. همین مساله باعث شد تا گفت‌وگویی با آنها داشته باشم. وقتی دلیل پریشانی‌شان را پرسیدم پدر خانواده پاسخ داد که بچه‌ام سرطان دارد و به همین خاطر به تهران می‌رویم که در بیمارستان محک بستری‌اش کنیم.  از همین‌جا بود که دانستن درباره محک برایم جالب شد و شروع کردم به تحقیق. هرچه که بیشتر جلو می‌رفتم کودکان مبتلا به سرطان برایم دوست‌داشتنی‌تر می‌شدند تا این‌که برای نخستین‌بار به موسسه محک آمدم. اوایل فکر می‌کردم محک هم یک خیریه و بیمارستانی است مثل همه بیمارستان‌های دیگر که تلاش می‌کند تا دردی که کودکان و خانواده‌هایشان تحمل می‌کنند، کمتر شود و سعی می‌کنند بار هزینه‌های درمان را از دوش بیماران بردارند؛ اما بیشتر که جلو رفتم متوجه شدم محیط آن‌جا اصلا به محیط بیمارستان شباهتی ندارد. فضا و حس و حال کودکان مبتلا به سرطان جور دیگری بود که تا آن روز تجربه نکرده بودم. اول فکر کردم چون بار اولی است که با کودکان مبتلا به سرطان مواجه می‌شوم چنین حالی را دارم اما واقعیت این نبود و دلم در محک گیر افتاد».
بازیگر فیلم‌های سینمایی «سوخته»، «برف»، «عبور از مه» و «خط ویژه» در ادامه صحبت‌های خود گفت: « بین کودکان مبتلا به سرطان انرژی خاصی جریان دارد که نمی‌دانم چیست. یک حال خوب که امیدوارم همیشه حفظ شود. یأس و ناامیدی در کودکان مبتلا به سرطان جایی ندارد و بیش از حس بیماری، حس عشق در این فضا جاری است. آدم‌هایی هم که با این کودکان در ارتباط هستند، رنگ خاصی دارند از جنس آرامش؛ رنگی که همه فضا، کارکنان و حتی در و دیوار را احاطه کرده است. وقتی که سراغ بچه‌ها می‌روم، انگار پا در یک دنیای
دیگر گذاشته‌ام».
برنده دیپلم افتخار نقش مکمل مرد در جشنواره فیلم فجر معتقد است: «هر انسانی نسبت به جامعه پیرامون خود مسئول است و در این میان هنرمندان مسئولیت ویژه خود را دارند. من مسئولم که اطرافم را خوب نگاه کنم. بازیگر شده‌ام که تاثیرگذار باشم و تاثیرگذاری یک مسئولیت می‌خواهد. این جمله که بازیگران الگوی جامعه هستند، بسیار شنیده می‌شود و من می‌گویم که هر فردی نسبت به رفتاری که انجام می‌دهد، مسئول است».
کی‌مرام در پایان صحبت‌های خود اضافه کرد که «من به‌عنوان یک بازیگر باید هر آنچه که از انرژی و حال خوب و حس شیرین از مردم می‌گیرم به آنها پس بدهم و برای این کار موسسه‌های خیریه یکی از بهترین مکان‌هایی است که سراغ دارم. این موسسات متعلق به همه مردم است و ما باید با حس و حال خود آنها را سرپا نگاه داریم».
  یکی دیگر از فعالیت‌های خیرخواهانه میلاد کی‌مرام «همت‌عالی» نام داشت. این برنامه که در جهت آزادی زندانیان طراحی شده بود، در روز ۱۵فروردین‌ماه برای اکران خصوصی فیلم خط ویژه جهت آزادی یک زندانی که در پای چوبه‌دار قرار داشت، صورت گرفت؛ زندانی‌ای که خود را در نزدیکی مرگ می‌دید و با جمع‌آوری ۴۵۰میلیون تومان از اعدام نجات پیدا کرد و به زندگی دوباره
خود بازگشت.

بازی‌های خیرخواهانه باید برند شود
«علی لهراسبی» خواننده پاپ کشورمان ۲‌سال است که به عضویت تیم فوتبال ستارگان سینما و موسیقی ایران درآمده است.  او هم ضمن تأکید بر مسئولیت ویژه هنرمندان و نقش الگوسازی آنها در گفت‌وگو با «شهروند» می‌گوید: «کارهای خیر به انسان احساس خوبی می‌دهد و انگیزه‌ها را در میدان مسابقه برای بچه‌ها بیشتر می‌کند.
اگر رسانه‌ها در این مورد وارد شوند، می‌توان ورزشگاه‌ها را پر کرد. باید کار خیر یک حرکت جدی باشد و از حالت سمبلیک خارج شود.» این خواننده در ادامه صحبت‌های خود گفت: «بازی‌های خیریه باید برند شده و به‌طور جدی برگزار شود. باید به موسساتی که واقعا نیازمند چنین کمک‌هایی هستند، یاری رساند. معتقد هستم که ایرانی‌ها حامی کار خیر هستند و امیدوارم هیچ آدم نیازمندی در ایران نباشد».
کار خیر نباید دکوری باشد
«بابک زرین» آهنگساز و خواننده کشور که این روزها سر و صدای بسیاری در عرصه موسیقی داشته است و با ارایه کارهای خاص توانسته هواداران بسیاری را جلب کند، هنرمند دیگری است که در مورد انجام کار خیر هنرمندان با «شهروند» صحبت
کرده است.
او معتقد است که «مسئولیت اجتماعی هنرمندان بسیار سنگین است و تاثیرگذاری فراوانی در جامعه دارد؛ این تأثیر چه از لحاظ کلامی و چه از لحاظ رفتاری می‌تواند اتفاق بیفتد. این خصوصیت در همه دنیا وجود دارد و هنرمندان تأثیر بیشتری نسبت به سایر آدم‌ها دارند».
زرین درخصوص بازی‌های خیرخواهانه هنرمنــدان می‌گــوید: «انجام چنین حرکت‌هایی بسیار شایسته است. اما به شرط آن‌که عوایدش به افراد و موسسات نیازمند برسد و تنها یک حرکت دکوری نباشد. با انجام چنین فعالیت‌های خیرخواهانه‌ای می‌توان دست نیازمندان را گرفت. وقتی در این بازی‌ها افراد معلول را می‌بینم که با دیدن ما به ذوق می‌آیند، واقعا لذت می‌برم؛ انگار تازه متولد شده‌ام».
زرین که عضو تیم فوتبال ستارگان سینما و موسیقی ایران است در پایان صحبت‌های خود گفت: «برگزاری چنین مراسم‌های خیرخواهانه‌ای باعث می‌شود که حداقل متوجه درد و رنج دیگران شویم و به خودمان بیاییم و بدانیم که زندگی روی یک پاشنه نمی‌چرخد. نباید گذشته را فراموش کنیم، این‌که که چه کسی بوده‌ایم و حالا که به جایی رسیده‌ایم که می‌توانیم کمک‌حال دیگری باشیم از انجام کارهای خیرخواهانه دریغ نکنیم. امیدوارم روزی برسد که دیگر در جامعه ما هیچ آدم نیازمندی وجود
نداشته باشد».