یافته‌های جدید پزشکی در درمان سرطان سينه مشخص کرد
ادامه به زندگی در زنان مبتلا به سرطان
 
  چاپ    |  لینک دائم  
 

راضیه زرگری| سرطان سینه یكی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان زنان ایرانی محسوب می‌شود و سالانه ۷‌هزار زن ایرانی به این سرطان مبتلا می‌شوند لذا با توجه به این‌كه ۷۰‌درصد این بیماران بالای ۵‌سال عمر می‌كنند اكنون حدود ۷۰‌هزار زن مبتلا به این بیماری در كشور داریم و این آمار كمی نیست! به‌ویژه آن‌كه سن ابتلا به سرطان سینه در ایران ۵‌سال پایین‌تر از سطح جهانی است. درحال حاضر به‌طور متوسط سن ابتلا به این بیماری در ایران بین ۴۵ تا ۵۵‌سال است درحالی كه این سن در كشورهای غربی بین ۵۰ تا ۶۰‌سال است. به همين دليل توصيه مي‌شود تمام زنان زیر ۴۰‌سال به فاصله یک تا ۲‌سال توسط پزشک معاینه شوند و از این سن به بعد هر‌سال به پزشک مراجعه کنند. درواقع از ۴۰ سالگي به بعد بايد علاوه‌بر معاينات‌ معمول، ماموگرافي هم سالانه انجام شود تا با تكرار اين بررسي‌‌ها به صورت منظم، بتوان سرطان سینه را در مراحل اوليه شناسايي و نسبت به درمان قطعي آن اقدام کرد. خوشبختانه اين سرطان ازجمله سرطان‌های قابل پيشگيری و قابل تشخيص زودرس است كه با ارایه راهكارهاي ويژه، مي‌توان به کاهش مراجعه ديرهنگام و ارایه درمان موثر به منظور افزايش بقا، کاهش مرگ و ارتقای کيفيت زندگی بيماران کمک شایانی کرد.
 با این وجود درحال حاضر سرطان سینه علت اصلي منتهي به مرگ در ۷۹ -۴۰ سالگي در زنان است كه نقشي مشابه بيماري‌های قلبي - عروقي در مردان بازی مي كند. گرچه واضح است كه ابتلا به اين بيماری به دلیل صدمه روانی حاصل از ابتلا به بيماری صعب‌العلاج سرطان، برای بيماران بسیار ناراحت‌كننده خواهد بود؛ اما خوشبختانه امروزه با استفاده از روش‌های غربالگری و تشخيص زودرس اين بيماری و همچنین پيشرفت‌های درماني تحول بزرگي در معالجه اين بيماری ايجاد شده است.  اخیرا محققان چشم‌انداز جدیدی برای درمان بالقوه سرطان سینه به‌ویژه موارد به شدت تهاجمی این بیماری کشف کرده‌اند. هدف قرار دادن مولکولی معروف به
«وی بتا۶» می‌تواند زنان مبتلا به سرطان سینه HER۲ مثبت (نوع تهاجمی یا پیشرفته) که در معرض بیشتر خطر ابتلا به تومورهای ثانویه قرار دارند را شناسایی کند.
محققان دریافتند که می‌توانند سلول‌های سرطانی مهاجم را متوقف کنند که این نتیجه تنها با استفاده از مولکول «الفاوی بتا ۶ (αvβ۶) » انجام می‌شود. این تیم تحقیقاتی با استفاده از پادتن تجربی ۲۶۴RAD، نتایج مطالعه خود مبنی‌بر انسداد راه پیشرفت سرطان با کمک مولکول  αvβ۶ را در مجله موسسه ملی سرطان به چاپ رساندند.  
 بیش از ۲۰۰۰ بیمار مبتلا به سرطان سینه نمونه‌هایی برای تجزیه و تحلیل در این مطالعه دادند که نشان داد در بافت نرمال سینه هیچ اثری از αvβ۶ وجود ندارد اما سطوح بالای آن یا به عبارتی در ۴۰درصد از تومورهای مربوط به بیماران HER۲ مثبت این مولکول دیده می‌شود. محققان دریافتند که مولکول نماد بدشانسی بیمار در زنده ماندن به علت گسترش سرطان بود.  موسسه خیریه تحقیقات سرطان سینه UK وکمپین سرطان سینه که بودجه این مطالعه را تأمین کرده عنوان کردند نتایج، این امید را در دل بیماران روشن کرد که یک درمان موثر می‌تواند برای گروهی از زنان مبتلا به سرطان سینه توسعه یافتهHER۲  مثبت که موفق به پاسخگویی به دارو درمانی در سطح اول Herceptin نبوده‌اند، ارایه دهد.
یکی از محققان این مطالعه می‌گوید: درمان دارویی نوع اول سیگنال‌های ارسال شده از HER۲ که نشانگر رشد تومور است را متوقف می‌کند، اما تا ۷۰درصد از بیماران به هرسپتین (Herceptin) پاسخ نمی‌دهند یا در برابر درمان مقاومت می‌کنند.
گروه تحقیقی این پژوهش می‌گویند: «نتایج این مطالعه پیش بالینی نشان می‌دهد که هدف قرار دادن مولکول αvβ۶می‌تواند اثربخشی هرسپتین را افزایش دهد و یک درمان ترکیبی برای بیمارانی که هرسپتین به تنهایی در آنها کار نکرده است، می‌تواند موثر واقع شود.
آزمایش در مراحل اولیه
همانطور که گفته شد این پژوهش از نوع پیش بالینی است که تحقیقات آن در مراحل اولیه صورت گرفته و هنوز هیچ‌گونه درمانی در انسان آزمایش نشده است. تجزیه و تحلیل سلول‌های آزمایشگاهی و آزمایش‌ها در موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است. آنالیز آزمایشگاه مولکول αvβ۶ در بافتی از بیماران مبتلا به سرطان سینه و نقش αvβ۶ در رابطه با اثرات HER۲ در گسترش، تهاجم و رشد تومور در موش‌های آزمایشگاهی را مورد بررسی قرارداد.  موش‌ها به صورت تصادفی انتخاب شدند تا پادتن مسدود‌کننده αvβ۶، هرسپتین یا ترکیبی از هر دو ۲۶۴ RAD  و هرسپتین را دریافت کنند. درگروه آخر موش‌ها که در مواجهه محاصره ترکیبی از αvβ۶ و HER۲ قرار گرفتند، ریشه‌کنی تومور به صورت آشکار ظاهر شد. محققان نتیجه‌گیری کردند پادتنی که به‌طور همزمان αvβ۶ و HER۲ را هدف قرار داد، نسبت به هدف قرار دادن هر یک از این دو به‌طور مجزا، از نظر آماری به‌طور قابل توجهی بهبود اثر درمانی را به دنبال داشت و به میزان بسیار زیادی شانس نجات بیمار را افزایش داد.
دکتر جان مارشال، متخصص زیست‌شناسی تومور می‌گوید: در مورد نتایج تحقیقات نمونه بافت، سطح αvβ۶ بالا برای نمونه‌های معمول که جهت شناسایی زنان در معرض خطر بالای تومور به کار می‌روند و برای حصول اطمینان از این‌که این زنان می‌توانند درمان‌های شخصی دریافت کنند و شانس خود را برای زنده ماندن بهبود ببخشند، می‌تواند مورد آزمایش قرار گیرد.
شورای پژوهش‌های پزشکی با همکاری کمپین سرطان سینه کمک‌های مالی و اعتبارات گسترش این پژوهش را برعهده دارد؛ بارونس دلیث، مدیر اجرایی این کمپین می‌گوید: در شرایط فعلی نیاز به داروهای اثربخش و ارایه راه‌های تشخیص و بهترین درمان بیماری هزاران زن مبتلا به سرطان سینه HER۲  مثبت ضروری است. این مطالعه می‌تواند راه را برای درمان‌های جدید هموار و از طریق درمان‌های بهبود یافته و شخصی ما را به هدفمان در جلوگیری از مرگ‌ومیر نیمی از بیماران سرطان سینه تا ‌سال ۲۰۲۵ یاری کند. دکتر مارشال و تیم تحقیقاتی او درحال بررسی یافته‌های خود براساس زمان‌های موثر برای استفاده از ۲۶۴ RAD در برابر تومور و به‌طور بالقوه جلوگیری از گسترش سرطان سینه HER۲  مثبت هستند.  
در مطالعه مشابهی که در حوزه راه‌های بالقوه جلوگیری از پیشرفت سرطان سینه صورت گرفت، محققان دریافتند که یک ترکیب متلاشی‌کننده کلسترول می‌تواند پیشروی سرطان سینه را متوقف کند. یائسگی زودرس و ناباروری را می‌توان از عوارض جانبی برای زنان جوان تحت شیمی درمانی برای سرطان سینه معرفی کرد با این حال مطالعه‌ای که در ماه می‌۲۰۱۴ منتشر شد نشان می‌دهد که رژیم دارویی جدید خطر ابتلا به یائسگی زودرس را کاهش می‌دهد.